• Czasy, w których do obróbki różnorodnych powierzchni metalowych czy drewnianych używano wyłącznie narzędzi ręcznych, minęły już dawno, czego przyczyną jest zastosowanie nowoczesnych i o wiele bardziej efektywnych technologii. Jedną z nich jest między innymi proces nazywany frezowaniem, polegający na obróbce skrawaniem wybranych elementów i nadawanie im określonych kształtów – przede wszystkim rowków czy gwintów.

    Stosowane przy takiej obróbce frezy są zaś nie tylko fantastycznym narzędziem o wielorakim zastosowaniu, ale też wyjątkowo odpornym i wytrzymałym.
    Ich naturalnym przeznaczeniem jest frezarka, gdzie poprzez odpowiednio zaprogramowany ruch obrotowy frezy nadają obrabianemu przedmiotowi wybrany kształt oraz właściwości estetyczne.

    To narzędzie znacznie wydajniejsze od ręcznych maszyn czy urządzeń, które do tej pory miały szerokie zastosowanie w przemyśle metalowym czy stolarskim. Współczesne zastosowanie frezów jest jednak znacznie szersze, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt ich ogromnej różnorodności.

    Frezy spotykane są bowiem w formie maszyn pionowych, poziomych, profilowanych (przeznaczonych wyłącznie do np. kół zębatych lub gwintów) albo wręcz uniwersalnych, doskonale radzących sobie z praktycznie każdym materiałem. Ze względu na swoje przeznaczenie oraz pracę wymagającą ogromnej odporności na zdzieranie, łamanie czy wyginanie, frez zazwyczaj wykonany jest z niezwykle twardego i wytrzymałego tworzywa, posiadającego jednocześnie wysokie właściwości tnące i skrawające.

    Posted by blabla @ 14:15

Comments are closed.